مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

 

معرفی 11 راه موثر برای کنترل اشتها

تمام آنهایی که اهل رژیم گرفتن هستند ، حتما این نکته را تجربه کرده اند که کنترل اشتهای کاذب و به موقع غذا خوردن یکی از بهترین راه های مبارزه با اضافه وزن است . خیلی وقتها ما بدون اینکه بدنمان نیاز به خوراکی داشته باشد ، چیزی می خوریم ؛ شاید از سر بیکاری یا بی حوصلگی یا حتی برای رفع استرس و پاسخگویی به اشتهای کاذب خودمان ! اما چگونه میشود این اشتهای کاذب را سرکوب کرد ؟

11 توصیه زیر میتواند کمکتان کند که وزن خود را کاهش داده و چربی سوزی کنید .

1 - حواس خودتان را پرت کنید : اگر ناگهان و شدیدا هوس بستنی کردید ، بدانید که این فقط نشانه یک زیادهطلبی است ؛ نه گرسنگی . به گفته دکتر جان فوریت ، استاد دانشکده پزشکی بیلر ، اشتهای کاذب یا همان هوس تنها 10 دقیقه طول میکشد و اگر شما بتوانید در این 10 دقیقه خودتان را کنترل کنید و به سمت خوراکیهای پرکالری نروید ، گام بزرگی به سمت سلامت" target="_blank">سلامتتان برداشتهاید .  شما میتوانید برای کنترل اشتهایتان ، با انجام دادن کارهایی معمولی حواستان را از خوردن خوراکیای که هوس کرده اید ، منحرف کنید . مثلا به یک دوست قدیمی زنگ بزنید ، موسیقی گوش کنید ، ورزش یا مدیتیشن انجام دهید یا خودتان را با دیدن فیلم مشغول نگه دارید .

2 - با غذاهایی که بیشتر هوس میکنید ، کمتر روبهرو شوید ! : یکی دیگر از کارهای مفید برای کنترل اشتها و جلوگیری از پرخوری ، اجتناب ، حذف و روبه رو نشدن با خوراکیهایی است که خیلی دوستشان دارید . مثلا اگر عاشق بستنی هستید ، فریزرتان را پر از بستنی نکنید یا هنگام بیرون رفتن یک ساندویچ سالم خانگی برای ناهار یا شامتان تهیه کنید تا فکر خوردن پیتزا یا غذاهای چرب به ذهنتان خطور نکند .اگر هم میبینید که پرهیز از خوردن کیک تولد دوستتان برایتان مقدور نیست ، با یک برنامه ریزی ساده مقدار کالری مصرفی روزانه تان از سایر غذاها را کاهش دهید تا بتوانید با خیال راحت یک برش خوشمزه از کیک تولد را هم بخورید .

3 - مغزها را فراموش نکنید : به گفته میشل رویزن ، کارشناس ارشد تغذیه ، خوردن دو لیوان آب به همراه 6 عدد گردو یا 12 عدد بادام یا 20 عدد بادامزمینی میتواند نقش موثری در سرکوب اشتها و تغییر ذایقه افراد به سمت خوراکیهای سالم ، داشته باشد .

4 - به استرسهایتان با غذا خوردن پاسخ ندهید : یکی از مشکلاتی که گریبانگیر بسیاری از افراد هست ، ذخیره کردن صدها کالری اضافه با زیاده روی در خوردن غذا برای کاهش استرسشان است . شما میتوانید برای کم کردن استرستان به جای خوردن ، نفس عمیق بکشید ، قدم بزنید ، حرکات مختلف ریلکسیشن را انجام دهید و در آخر اگر باز هم میل به خوردن داشتید ، آدامس بجوید تا نتوانید چیز دیگری بخورید . 

5 - خواب نیمروزی را از یاد نبرید : یکی دیگر از دلایل پرخوری ، خستگی است . شما میتوانید برای مبارزه با این مشکل هم روزی 15 تا 20 دقیقه در یک محیط ساکت و آرام چشمانتان را ببندید و انرژی تحلیل رفته خود را دوباره به دست آورید . 

6 - کم خوری را با عطر نعناع امتحان کنید : بعضی از افراد برای از بین بردن بوی بد دهانشان ، اقدام به خوردن خوراکی میکنند . این افراد میتوانند به جای پرخوریهای بی مورد ، روزانه دو تا سه بار به وسیله دهانشویه هایی با عطر نعناع دهان خود را شستشو دهند تا این طراوت و بوی خوش ، فکر خوردن را از سرشان بیرون کند .

7 - غذاهای وسوسه انگیز را بدمزه کنید ! : شاید این کار به نظرتان خنده دار برسد اما شما میتوانید با بدمزه کردن خوراکی هایی که دوستشان دارید ، میل به خوردن آنها را در وجودتان از بین ببرید . مثلا روی بستنی یا کاکائو نمک بپاشید یا پفک یا چیپس را کمی با آبخیس کنید و بعد آن را بخورید ! 

8 - چراغها را روشن کنید : یکی از موثرترین کارها برای جلوگیری از پرخوری ، غذا خوردن در محیطی کاملا روشن و نورانی است . این طوری شما به خوبی متوجه میزان غذایی که مشغول خوردنش هستید، میشوید . 

9 - شمع روشن کنید تا آرامتر غذا بخورید : شاید جالب باشد که بدانید نتیجه جدیدترین مطالعات در مورد اشتها ، نشان داده است که بوها و عطرها هم در کاهش و افزایش اشتها بیتاثیر نیستند . خلاصه تمام این تحقیقات موید این مطلباند که شما میتوانید با خریدن و روشن کردن شمعهایی با بوی سیب سبز ، موز یا نعناع هنگام غذا خوردن آرامشی به دست آورید که نتیجه این آرامش ، به آهستگی غذا خوردن و زود سیر شدن است . 

10 - خوراکیهای غنی هم میتوانند کمک کننده باشند : هر زمان که احساس کردید خیلی گرسنه اید و اگر شروع به غذا خوردن کنید تا حد افراط پیش میروید ، غذاهای پرحجم که زودتر سیرتان میکنند را برای خوردن انتخاب کنید و البته که منظور ما از غذای پرحجم ، غذای چرب نیست بلکه غذاهایی است که با خوردن مقدار کمی از آنها سریع احساس سیری میکنید و دست از خوردن میکشید . غذاهایی مثل ماکارونی یا سیبزمینی پخته برای وعده های اصلی یا ذرت ، دانه های بو داده ، ژله و انگور برای میان وعده ها . 

11 - نوشیدنیها را جایگزین کنید : و در آخر، اگر در بین روز نتوانستید میل به خوردنتان را به هیچ طریقی سرکوب کنید ، نوشیدن یک لیوان چای ، شیر یا قهوه را به جای کیک ، بیسکوییت یا بستنی به شما پیشنهاد میکنیم .

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش