مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

در این بخش قصد داریم اطلاعاتی مختصر و مفید در مورد پت اسکن و کاربرد آن در علم پزشکی ارائه بدهیم.

پس در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید...

پت اسکن ( PET Scan ) کلمه مخففی است که متخصصان رادیولوژی برای شیوه تصوبربرداری " توموگرافی گُسیل پوزیترون " به کار می برند . پزشکان اغلب این آزمون تشخیصی را برای شناسایی سرطان و اندازه گیری تاثیر درمان سرطان به کار می گیرند .

این آزمون همچنین برای بررسی میزان جریان خون به قلب و تشخیص بیماری های عروق کورونری شریان های تغذیه کننده عضله قلب به کار می رود . نتایج حاصل به صورت یک تصویر دارای رنگ ها و درخشندگی متفاوت عرضه می شود .

بافت سالم از گلوکز برای تولید انرژی استفاده می کند و در نتیجه در تصویر پت به صورت رنگ روشن ظاهر می شود . اما بافت سرطانی حاوی میزان های بالاتری از گلوکز است ، و بنابراین ماده رادیواکتیو بیشتری را جذب می کند و تصویر پت رنگ های روشن تری به خود می گیرد .  

در بیماران دچار اختلالات حافظه ، پزشکان از پت اسکن برای تشخیص تومورهای احتمالی که قابل برداشت بوسیله جراحی باشند استفاده می کنند .  روش انجام پت اسکن این است که پرستار یک ماده رادیواکتیو را به درون رگ تزریق می کند که به یک ترکیب موجود در بدن مثلا قند یا گلوگز خون متصل می شود . سپس بیمار بر روی تخت معاینه دراز می کشد و از درون دستگاه پت اسکن که مانند یک دونات بزرگ است عبور داده می شود . حلقه های این ماشین انرژی ساطع شده از ماده رادیواکتیو در بدن را شناسایی می کنند .

امیدوارم هیچوقت گذرتون به بیمارستان نیفته و همیشه سالم و سلامت" target="_blank">سلامت باشید...

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش