مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

نخستین دریانورد زن در ایران

چهارشنبه 13 آبان 1394

تا حالا هیچ با خودتون فکر کردین که اولین دریا نوذرد زن ایرانی چه کسی بوده یا چه اسمی داشته و یا چند سال پیش به این مقام رسیده !؟

در این بخش به همین موضوع و معرفی آرتمیس ( اولین دریا نورد زن ایرانی ) پرداختیم تا بیشتر با این شیرزن ایران باستان آشنا شوید

برای اطلاعات بیشتر در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید...

آرتمیس Artemis نخستین زن دریانورد ایرانی است كه درحدود 2480 سال پیش ، فرمان دریاسالاری خویش را از سوی خشایارشاه هخامنشی دریافت كرد و اولین بانویی می باشد كه در تاریخ دریانوردی جهان در جایگاه فرماندهی دریایی قرار گرفته است . 

در سال 484 پیش از میلاد ، هنگامی كه فرمان بسیج دریایی برای شركت در جنگ با یونان از سوی خشایارشاه صادر شد ، آرتمیس فرماندار سرزمین كاریه با پنج فروند كشتی جنگی كه خود فرماندهی آنها را در دست داشت به نیروی دریایی ایران پیوست . دراین جنگ كه ایرانیان موفق به تصرف آتن شدند ، نیروی زمینی ایران را 800 هزار پیاده و 80 هزار سواره تشكیل می داد و نیروی دریایی ایران شامل 1200 ناو جنگی و 300 كشتی ترابری بود . 

همچنین آرتمیس در سال 480 پیش از میلاد در جنگ سالامین Salamine كه بین نیروی دریایی ایران و یونان درگرفت شركت داشت و دلاوری های بسیاری از خود نشان داد و با ستایش دوست و آشنا روبرو شد . او در یكی از دشوارترین شرایط در جنگ سالامین ، بادلیری و بیباكی كم مانند توانست بخشی از نیروی دریایی ایران را از خطر نابودی نجات دهد و به همین دلیل به افتخار دریافت فرمان دریاسالاری از سوی خشایارشاه رسید . او به خشایارشاه پیشنهاد ازدواج نیز داد که بدلایلی این پیوند صورت نگرفت .

در سال های دهه شصت میلادی ( دهه چهل خورشیدی ) نیروی دریایی ایران ، برای نخستین بار ناو شكن بزرگی را به نام یك زن نام گذاری كرد و او « آرتمیس » بود . ناو شكن آرتمیس در دوران خدمت « دریاسالار فرج الله رسایی » به آب انداخته شد و سال ها بر روی آب های خلیج همیشه فارس پاسدار سواحل ایران بود . 

ای کاش همیشه نام هایی ایرانی و پارسی زینت بخش جنگ افزارها ، کشتی ها و هواپیماهای نظامی ایران می بود تا یاد سرداران این مرز و بوم در خاطره ها جاودانه بماند ( نه نامهایی مانند ثاقب ، حاصب ، شهاب، غدیر ، ابابیل ، کوثر ، رعد ، ذوالفقار ، نور ، هود ، میثاق و ... که متاسفانه همگی واژه هایی بیگانه می باشند ) اصولا هرگونه وسیله ، ابزار یا دستگاهی که توسط کشوری ساخته می شود نامی ناب از همان زبان بر رویش گذاشته می شود تا نمایانگر همان کشور باشد ؛ اکنون خود قضاوت نمایید اگر یک خارجی این اسامی را بشنود به یاد ایران خواهد افتاد یا کشورهای عربی ؟

جا دارد که از دیگر سرداران زن ایران باستان هم یادی شود ،کسانی مانند : كردیه ، بانوگشسب ، گردآفرید ، یوتاب .

  همچنین جا داره یادآوری کنم که 400 سال پیش از میلاد مسیح حقوق زن و مرد در ایران برابر بود .

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش