مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

شاید شما هم از اون دسته افراد باشید که از اضافه وزن و چاقی خود رنج میبرن و دوس دارین هر طور که شده به وزن ایده آلتون برسین ، ولی از هر روشی که رفتین موفق نشدین و سپس بی نتیجه رها کردین

خب ماهم در این مقاله قصد داریم همراه با دلیل به بررسی راه های اشتباهی که تا اینجای کار برای کاهش وزنتون رفتین بپردازیم و بهترین شیوه رو بهتون معرفی کنیم !

سخن و کوتاه میکنم بهتون پیشنهاد میکنم اگه واقعا خواستار کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آلتون هستین در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید . . .

1 - درمانهای دارویی :

الف ) داروهای ادرار آور : این دارو باعث می شود كه حجم زیادی از آب بدن در مدت كوتاهی به صورت ادرار از بدن خارج شود . در این روش بسته به میزان مصرف ، ممكن است در عرض یك ساعت بدن 21 لیتر آب از دست دهد ، بدون آنكه تغییر در مقدار چربی داشته باشد . اكثر افرادی كه اقدام به كاهش وزن سریع می كنند ، مانند كاهش وزن یك كیلو در یك ساعت ، از این نوع روش استفاده می كنند .

ب ) داروهای ضد اشتها : این نوع داروها باعث كاهش تمایل به غذا خوردن و كاهش موقتی وزن در افراد می شوند . ولی بعد از قطع دارو ، اشتها به حالت اول برگشته و وزن نیز دوباره افزایش می یابد . از طرفی در این روش فرد دچار سوء تغذیه و عوارضی مانند ریزش مو ، ضعف و افسردگی می گردد . این روش هم مانند روشهای دیگر ، درمان مناسبی نخواهد بود . چون مشكل چاقی با دارو و كم خوردن حل نخواهد شد .

ج ) پودرهای مكمل غذایی : این پودرها حاوی انواع مواد مغذی و فیبر می باشد كه می تواند جایگزین مواد مغذی مورد نیاز بدن گردد .

این روش هم درمان مناسبی نخواهد بود ، چون اولاً فرد چاق نمی تواند همیشه از این پودرها استفاده كند و خسته خواهد شد ، دوماً هزینه سنگینی در پی خواهد داشت و بعد از مدتی كوتاهی فرد مجبور به ترك آن خواهد شد و عادات غذایی گذشته را ادامه خواهد داد .

د ) داروهای جدید كه باعث می شود چربی از طریق دستگاه گوارش جذب نشود ( مانند زنیكال ) : این هم روش مناسب یرای درمان نمی باشد . اولاً بیشتر مواد غذایی مصرفی در ایران موارد قندی و نشاسته ای می باشد و این دارو تأثیری در عدم جذب آنها نخواهد داشت . بنابراین تنها با كاهش جذب چربی نمی توان با چاقی مبارزه كرد و دوماً هزینه سنگین آن باعث می شود مدت مصرف آن خیلی كوتاه باشد .

2 - كاهش وزن از طریق انواع محلولهای لاغری ، ژل ، كرم ، صابون و ... :

این شیوه هم تنها منجر به تعریق در مناطقی از بدن شده و در عمل تغییری در مقدار چربی موجود در بدن افراد چاق انجام نمی دهد و بعد از مدت كوتاهی وزن به حالت اول بر می گردد .

3 - سونا :

سونا یكی از روشهای شایع برای كاهش وزن در ایران است . گرمای زیاد موجود در سونا باعث افزایش دمای بدن و افزایش تعریق می گردد و در نتیجه در مدتی كه فرد در داخل سونا قرار دارد ، مقدار زیادی آب را از راه تعریق از دست می دهد . بنابراین وزن زیادی را در این مدت از دست می دهد . اما این كاهش وزن ، كاهش چربی بدن نمی باشد ، بلكه كاهش وزن به شكل كاذب است و بعد از مدتی كوتاه با نوشیدن آب وزن به حالت اول بر می گردد . برای اثبات این ادعا كافی است مقداری چربی حیوانی تهیه كرده و پس از وزن كردن ، آن را در سونا بگذارید . بعد از چند ساعت آن را از سونا خارج كنید و دوباره وزن كنید . خواهید دید كه هیچ تغییری در حجم و وزن چربی ایجاد نشده است .

4 - شكم بندهای لاغری و پوشش پلاستیكی :

این روش هم با افزایش حرارت به صورت موضعی باعث افزایش تعریق شده ، بنابراین آب بین سلولی و آب چربی شكم و اطراف آن از دست می رود . اما چربی شكم دست نخورده سر جای خودش باقیست و بعد از مدت كوتاهی با مصرف آب دوباره وزن به حال اول بر می گردد .

5 - تشكهای برقی ( ترمودرمی ) :

این روش هم درست مثل روش قبلی فقط باعث كاهش آب بدن و كاهش كاذب وزن می شود .

6 - دستگاه الكتریكی ( فارادیك ) و یا كمربندهای ماهواره ای :

این روش جدیدتر از انواع دیگر است . این دستگاه دارای پدهایی مانند دستگاه نوار قلب ( تست ورزش ) است كه به نقاطی از بدن وصل می شود و عضلات آن ناحیه را وادار به انقباض و فعالیت می كند كه به این انقباض Passive غیر فعال می گویند كه در مقابل انقباض Active یا فعال وجود دارد كه فرد با اراده خود عضله را منقبض و آن را وادار به فعالیت می كند . از این روش كسانی استفاده می كنند كه تنبل هستند و حوصله تحرك و فعالیت ندارند و یا افرادی كه تحرك فیزیكی آنها توسط پزشك منع گردیده است . این روش هم راه درمان مناسبی برای كاهش وزن نخواهد بود . زیرا لازمه تأثیر گذاری آن استفاده دایمی است كه خسته كننده و پر هزینه است .

7 - طب سوزنی :

این روش از روشهای قدیمی است . در این روش با قرار دادن سوزنهایی در نقاط مختلف بدن باعث كاهش اشتها می شوند . طب سوزنی برای كاهش و درمان چاقی نیست . چرا كه اولاً موجب سوء تغذیه می شود و از طرف دیگر با برداشتن سوزن اشتهای فرد باز می گردد .

8 - ماساژ ( ویبراتور یا جی فایو ) :

در این روش از طریق دست یا تسمه های لرزاننده ، منطقه مورد نظر بدن را ماساژ می دهند . این روش در رفع سلولیت می تواند مؤثر باشد ، اما در كاهش وزن و از بین بدن چربی نمی تواند روش مطمئنی باشد . این روش به خاطر حركت دادن مایعات به طرف نقاط دیگر بدن باعث كاهش سایز می شود كه كاذب و موقتی است .

9 - آب درمانی :

آب درمانی هم یكی از روشهای قدیمی است . در این روش بیمار فقط از آب و مایعات استفاده می كند . در روش آب درمانی هم به دلیل آن كه بیمار برای مدتی از خوردن غذا محروم می شود ، بعد از پایان دوره به علت محرومیت شدید غذایی اولاً مبتلا به اختلالات گوارشی می شود و ثانیاً حس خوردن غذا در او شدیداً بالا می رود و به وزن اول بر می گردد . استفاده از این شیوه فقط برای مدت كوتاهی می تواند برای بیمار قابل تحمل باشد .

10 - كاهش وزن از طریق ورزش :

ورزش یكی از روشهای بسیار مناسب برای برخورداری از جسم سالم و وزن ایده آل است . كاهش وزن فقط از طریق ورزش مشكل و دشوار است . همان طور كه قبلاً اشاره شد مثلاً برای از دست دادن یك كیلوگرم چربی بدن ، باید 30 ساعت پیاده روی كرد كه از نظر زمان و امكانات لازم شاید برای ما مقدور نباشد .

11 - كاهش وزن از طریق رژیم غذایی :

معمولاً افراد برای كاهش وزن از این طریق به شیوه هایی رو می آورند كه نه تنها تأثیر مثبتی در كاهش وزن آنها نمی گذارد ، بلكه آنها را دچار سوء تغذیه نیز می كند ؛ مانند رژیمهای تك خوری .

حذف یك وعده ی غذایی مثل صبحانه ، و با كاهش مصرف در وعده های غذایی از جمله این روشهاست . با حذف وعده غذایی فرد دچار كاهش قند خون و كاهش كارایی روزانه و حتی ابتلا به پرخاشگری می شود و در وعده های بعدی هم با پرخوری آن را جبران می كند . ضمن آنكه در روش كاهش میزان مصرف در وعده های غذایی ، فرد به اندازه كافی مواد مغذی مورد نیاز مصرف نمی كند و دچار سوء تغذیه می شود .

بهترین شیوه در این میان، رژیم غذایی بر مبنای علمی آن است كه در آن تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن در رژیم غذایی تأمین می شود. این برنامه غذایی توسط كارشناسان، متخصصان و پزشكان پایه ریزی می شود.

12 - كاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش :

این روش بهترین و اصولی ترین روش برای كاهش وزن و داشتن وزن ایده آل است . در این روش از یك رژیم غذایی برنامه ریزی شده كه در بالا به آن اشاره شد ، همراه با ورزش متعادل ( مانند پیاده روی ) استفاده می شود . در این روش از مواد مغذی مورد نیاز استفاده می شود و خطر سوء تغذیه وجود ندارد و از طرفی با ورزش مناسب روند كاهش وزن تسریع می گردد . این روش سلامت" target="_blank">سلامت جسم و روح را به ارمغان می آورد . و عوارضی مانند ریزش مو ، چروكیدگی پوست و ... را در پی نخواهد داشت . باید متوجه باشید در طی رژیم برنامه ریزی شده متخصصان تغذیه ، عادت غذایی گذشته را ترك گویید و به عادت غذایی جدید انس بگیرید ، كه این بهترین اصل در درمان چاقی است .

لازم به یادآوری است كه روشهای ذكر شده غیر از روش 12 ، همگی دارای محاسن و معایب خاص خود می باشند . منظور از معرفی اینگونه روشها ، آشنایی خوانندگان عزیز از روشهای مرسوم و رایج در ایران می باشد . اخیراً در كشورهای اروپایی با فرستادن بالن به داخل معده ایجاد سیری زودرس در فرد چاق می نمایند یا اخیراً پزشكان فردی را كه 180 كیلوگرم وزن داشت را مورد جراحی قرار داده و مقداری از روده و حجم معده این فرد را كم كردند تا جذب مواد غذایی در این فرد كم گردد . این تصمیمات خاص متخذه از طرف متخصصان بر این اساس است كه ادامه زندگی فرد با وضعیت فعلی را قرین با مخاطراتی می بینند . از این رو اقدام به چنین اعمالی می نمایند . یا دستگاه های ذكر شده هر كدام مورد استفاده پزشكی چه در ورزش و چه در فیزیوتراپی و ناراحتیهای ستون فقرات دارند ، منتها استفاده از آنها جهت كاهش وزن اگر توسط پزشك متخصص و معتبر تجویز گردد با رعایت وضعیت خاص بیمار تجویز گردیده و نباید این را در رابطه با هر گونه چاقی بسط داد .

سخن پایانی : اگر شما نیز راه ها و روش ها و تجربه هایی را در مورد کاهش وزن بدون بازگشت میدانید در قسمت نظرات ثبت کرده تا دوستان دیگر از تجربیاتتان استفاده نمایند . . . ( با تشکر )

موف باشید :)

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش