مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

در این قسمت سعی داریم در مورد اولین پرواز ها در تاریخ بشر و اولین هواپیمای ساخته شده و نحوه ی پرواز و ساخت آن توضیح دهیم و اینکه چگونه بشر توانست به این سطح از تکنولوژی پرواز دست یابد ؟

برای اطلاعات بیشتر در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید...

افسانه های قدیمی نقل می كنند كه بشر همیشه سعی می كرده ، به نحوی عمل پرواز را انجام دهد . برای مثال ، « ایكاروس » و « دائه دالوس » از جمله كسانی بودند كه سعی كردند با بال هائی كه از پر و موم ساخته بودند پرواز كنند .

ولی این آزمایش مدت صدها سال ، مرگ بسیاری را كه خواستند دوباره آزمایش را امتحان كنند ، فراهم آورد . یعنی وقتی بال های شكننده ساخته شده را با دست بر پشتشان می بستند و از ارتفاعات بلندی خود را پرتاب می كردند موجب مرگشان می شد . بدین ترتیب كم كم بشر متوجه این نكته شد كه انسان هرگز نمی تواند با تقلید از طرز پرواز پرندگان ، در هوا به پرواز درآید . بنابراین یك وسیله جدیدی باید اختراع یا درست می شد و تا آنجائی كه می دانیم « راجر بیكن » اولین كسی بود كه پیشنهاد كرد : « ممكن است با ساختن موتوری كه یك نفر هدایت آن را بر عهده داشته باشد ، به این آرزوی دیرینه جامه عمل بپوشاند یعنی عمل پرواز در هوا را انجام دهد . » !!

در قرن هفدهم ، توجه بشر به پروازهای « سبك تر از هوا » معطوف گردید . بنابراین اولین پرواز با بالون هائی كه از هوای گرم و هیدروژن پر می شدند انجام گرفت . گر چه یكی از معایب بزرگ بالون این بود كه ساكنین بالون كاملاً در اختیار و دستخوش تغییرات هوا بودند و دائماً به وسیله باد این طرف و آن طرف برده می شدند . به این ترتیب ، بشر هنوز برای رسیدن به یك پرواز واقعی راه زیادی در پیش داشت . 

اولین ماشین پرواز ، سنگین تر از هوا ، یك هواپیمای بی موتوری ساده بود كه در سال ۱۸۰۴ ساخته شد . ظرفیتش ، ۱۵۴ اینچ مربع بود كه روی یك میله نصب شده بود و دارای دُمی هم در عقب بود .

در سال ۱۸۴۸، « جان استرینگ فلو » ، اولین كسی بود كه هواپیمای یك باله را که به وسیله نیروی بخار به حركت در می آمد ، ساخت . طول این هواپیما سی پا بود . پس از این كه آزاد می شد ، به تدریج بالا می رفت و با یك وسیله ساده ای هم كه روی آن نصب كرده بودند می توانستند صعود آن را متوقف كرده و فرود ایند . 

روسها ادعا می كنند كه یك نفر روسی به نام الكساندر موژائیسكی ، در سال ۱۸۸۲ اولین كسی بوده كه با یك هواپیمای بخاری ، پرواز كرده است .

در سال ۱۸۹۶ دكتر « ساموئل پیریونت لنگلی » توانست یك پرواز موفقیت آمیز انجام دهد . بدین معنی كه توانست ۳۲۵۰ پا با سرعت ۲۵ میل در ساعت پرواز كند . بال هواپیمای او ، ۱۶ پا طول داشت . 

در ۱۷ دسامبر ۱۹۰۳ ، « اوریل رایت » شروع به ساختن یك موتور برای هواپیمای خود كرد یعنی با قدرت خود هواپیما را به هوا برد . البته این یك پرواز با استاندارد امروزی نبود و فقط ۱۲۰ پا با سرعت ۳۱ میل در هر ساعت ، ارتفاع می گرفت . ولی همین هم كافی بود كه آوریل و برادرش ویلبر را مصمم سازد كه برای اولین بار هواپیمائی ساخته و پرواز دهند و پرواز آن به وسیله نیروی بخار نباشد ، بلكه با قدرت خود هواپیما ، به پرواز در آید . 

بالاخره معروفست كه یك نفر به نام « پرستون واتسون » پرواز موفقیت آمیزی را در سال ۱۹۰۲ با یك هواپیمای دو باله ای كه موتور در آن كار گذاشته بودند ، انجام داد . ولی این ادعا تا به حال رسماً تأیید نگردیده است !

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش