مجله مجازی تیونر

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

عضویت در کانال عشق ماشین

عضویت در کانال عشق ماشین !

فروشگاه تیونرشاپ

فواید استراحت در بدنسازی

دوشنبه 05 مرداد 1394

 

فواید استراحت در بدنسازی

زمانی که یک بدنساز از استراحت صحبت میکند ، ممکن است به چیزهای مختلفی اشاره داشته باشد . در زمینه ی رشد عضله ، استراحت میتواند بین هر ست ، بین هر جلسه ی تمرینی ، خواب شبانه یا حتی یک چرت کوتاه در روز تلقی شود . در حقیقت تمام این حالات استراحت ، در ساخت عضله بسیار مهم اند ، و همیشه به یک دلیل خاص انجام نمیگیرند . 

صرف نظر از اینکه دیگران استراحت را چه معنا میکنند ، شما میتوانید مطمئن باشید که استراحت کردن خیلی مهم است و بدون آن ، شما در بدنسازی پیشرفت خیلی کمی خواهید داشت . 

استراحت بین هر ست : باید در استراحت بین ست هایتان تعادل داشته باشید . اینکه چقدر بین هر ست هایتان استراحت کنید ، تصمیمی حساس است که میتواند بر مجموع پیشرفت شما در رشد عضلاتتان موثر باشد .  خیلی کم استراحت کردن میتواند بدنتان را خسته کند که باعث خواهد شد خیلی زودتر تمرینتان را پایان دهید . اگر به عضلاتتان اجازه ندهید که بین ستها خود را احیا کنند ، عضلاتتان کمتر از سطح مطلوب رشد خواهند کرد ، چرا که استراحت خیلی کوتاه میتواند یک تمرین بی هوازی را به هوازی تبدیل کند . 

خیلی زیاد استراحت کردن هم مدیریت زمان ضعیف شما را میرساند ، و میتواند به کاهش اندروفین ، که به شما شور و هیجان ورزش های سنگین در باشگاه را میدهد ، بینجامد . 

در مجموع بهتر است که اگر میخواهید در این زمینه تقلب کنید ، زیاد استراحت کردن را انتخاب کنید ، چرا که تاثیراتش بیشتر روانی است تا فیزیکی . 

استراحت بین جلسات تمرینی  عضله سازی فرایندی دو مرحله ایست :

از بین بردن بافت عضله و ترمیم مجدد آن : زمانی که در باشگاه هستید ، بافت عضلاتتان را از بین میبرید . زمانی که بین هر جلسه ی تمرینتان استراحت میکنید ، مثلا یک روز کامل ، عضلاتتان دوباره ترمیم و بازیابی میشوند . بدون داشتن متغیر دوم در این معادله ، نمیتوانید به درستی عضله سازی کنید .  پس از یک تمرین سخت ، بدن شما منابعی که در اختیار عضلات هستند را افزایش میدهد ، و اجازه میدهد تا جریان خون و ذخیره گلیکوژن بهبود پیدا کنند . چنین اتفاقی در طول تمرین رخ نخواهد داد ، بلکه کاملا در حین استراحت به وقوع خواهد پیوست . 

خوابیدن : مهم ترین دلیل اینکه چرا بدنسازان حرفه ای بیش از یک بار در روز تمرین نمیکنند ، خواب است ! در خواب ، بدن شما بیشترین هورمون رشد را آزاد خواهد کرد ، چیزی که بخش جدایی ناپذیر ساخت عضله است .  بدون یک یا دو شب خواب ، بدن شما نمیتواند به طور کامل خودش را ترمیم کند ، و برای تمرین بعدیتان به اندازه ی کافی آماده نخواهید بود . برای اینکه تودهی عضلانیتان به حداکثر رشدش برسد ، سعی کنید حداقل هشت ساعت در شب پس از هر تمرینتان بخوابید . 

چرت زدن : از چرت زدن معمولا چشم پوشی میشود، اما مطمئنا کار بی ارزشی نیست . چرت زدن طیف وسیعی از مزایا را به بدنسازان ارائه میکند . 

اول اینکه چرت زدن ، تاثیر محرومیت از خواب را در یک بدنساز کاهش میدهد ، و به آن بدنسازانی که همیشه نمیتوانند هشت ساعت بخوابند بسیار کمک میکند . 

دوم اینکه چرت زدن ، سطح کورتیزول را کاهش می دهد . این خبر خوبی است ، چرا که کورتیزول ، وابسته به کاتابولیسم است ، و میتواند رشد عضلات را خراب کند . همچنین چرت زدن ، برای بدنسازان تعدادی مزایای سلامت" target="_blank">سلامتی غیر مستقیم دیگر نیز به همراه دارد ، از جمله بهبود عملکرد قلب ، ترمیم سلول ها و تولید هورمون .

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش